شنبه, 8 آذر 1399 جستجو:           |    
    /  3
عنوان : پنجم ذی القعده ، تجلیل از امامزادگان و بقاع متبركه
زير عنوان : پیامبر اکرم (ص) :کسی که اولاد من را اکرام و احترام نماید به من احترام نموده است و کسی که به ایشان اهانت کند به من اهانت نموده است .
تاريخ :
 ۷۷۸/۰۱/۱۳ 
ساعت : ۱۳:۱۳:۲


گوهرناب

روز پنجم ذی‌القعده - روز تجلیل و گرامیداشت امامزادگان نام گذاری شده است. حضور امامزادگان در ایران به خاطر ظلم بنی‌امیه و بنی‌عباس بوده و مردم ایران هم همواره برای آنها ایجاد امنیت می‌ کردند و حضور امام رضا علیه السلام و دعوت ایشان از نوادگان‌شان که به ایران بیایند بی‌تأثیر نبوده است. امامزادگان مهمترین مرکز تبلیغی و ترویجی اسلام به حساب می‌آیند، مهمترین مرکز مقابله با تفکر انحرافی فرقه وهابیت امامزادگان هستند و اکنون امامزادگان مرکز مقابله با جنگ نرم دشمن به حساب می‌آید.

حضور امامزادگان در ایران سبب ترویج قرآن و عترت و اسلام شده است. در ایام دهه کرامت در ۳۱۷ امامزاده کل کشور ما همایش تجلیل و بزرگداشت امامزادگان را با حضور گسترده مردم و با سخنرانی خطبا و علما و ارائه مقالات پژوهشگران و مداحان داریم. همچنین در ۳۱ استان همایش بزرگداشت کل امامزادگان و با هدف تجلیل از هیأت امنا، خادمان و فعلان در عرصه فرهنگی و عمران و آبادانی آستان امامزادگان برنامه هایی خواهیم داشت. همچنین در این مراسم از شهدای مدافع حرم و آیین معنوی غبارروبی را در ۲۳۲ بقعه برگزار می کنیم.

یکی از اقداماتی که باید انجام شود، ارتباط حرم حضرت عبدالعظیم حسنی با امامزادگان است که در ۱۶۷ امامزاده برنامه «کاروان زیر سایه خورشید» را داریم که در تمام آن ها پرچم امام رضا (ع) به احتزاز درمی آید. همچنین از ۱۷۰ امامزاده، خادمان به سمت حرم امام رضا (ع) حرکت می کنند. در ۱۷۰۰ امامزاده نیز نمایشگاه هایی با عنوان «فانوس هدایت» طراحی شده است که درباره امامزادگان برنامه هایی ارائه می دهند و ۸۵ محصول فرهنگی درباره دهه کرامت و روز بزرگداشت امامزادگان برای این نمایشگاه طراحی شده است.

در ۲۱۰۰ امامزاده برنامه دهه کرامت برگزار می شود. همچنین بناست صلوات خاصه امام رضا (ع) نیز در امامزادگان قرائت شود امروز از بین ۸۰۵۱ بقعه شاهد این هستیم که بخش قابل توجهی یعنی ۲۸۰۰ امامزاده به عنوان مراکز فرهنگی و قرآنی در نشر معارف قرآنی در نشر معارف قرآنی فعال هستند و این فعالیت آن ها براساس افق فرهنگی ۱۴۰۴ طراحی شده است.

در فضای مجازی گاهی مطرح می شود که چرا این همه امامزاده در ایران وجود دارد؟ علتِ آن، خفقان و ظلمی بود که به آن ها روا می شد. همچنین دستور امام سجاد (ع) و امام صادق (ع) به فرزندان و نوادگان شان دلیل دوم است و دلیل سوم به خاطر هجرتی بود که علی بن موسی الرضا (ع) به ایران داشتند. همچنین مردم ما از همان ابتدا نسبت به اهل بیت (ع) و خاندان آنها یک محبت خاصی داشتند.

در کشورهای دیگری مثل عراق و عربستان نیز امامزاده وجود دارد، اما به خاطر حاکمیت ظالم عربستان اجازه نمی دهند که آنها برای مردم معرفی شود، وگرنه در تاریخ وجود امامزادگان کاملا مشخص و ذکر شده است. از این تعداد امامزاده ای که در ایران وجود دارد، همه آن ها جزو فرزندان امامان نیستند؛ بلکه برخی از آنها جزو نوادگان و چند نسل بعدتر آنها هستند. حتی برخی از فرزندان ائمه (ع) هیچ گنبد و بارگاهی در ایران ندارند.

برخی می گویند این امامزادگان شجره نامه ندارند، این مطلب اصلا صحت ندارد. بخش عمده ای از امامزادگان کاملا شجره نامه دارند و شجره نامه آنها برای مردم قابل رویت است. اگر برخی از آن ها هم شجره نامه نداشته باشند یک کتاب تاریخی که ثبت شده و کاملا معتبر است، حضور امامزادگان را تأیید می کند و یا شهرت محلی و قدیمی که سینه به سینه به ما رسیده است ثابت می کند که در این مکان امامزاده بوده است. همچنین قدمت آثار تاریخی و باستانی که در برخی امامزادگان وجود دارد نشان دهنده آن است که اینها واقعا نوادگان ائمه (ع) بوده و مورد تأیید علما قرار گرفته است.

وهابیت در صدد کم رنگ کردن حضور مردم در امام زادها است

برخی شبهه دیگری مطرح می کنند و آن این است که چرا بعد از پیروزی انقلاب تعداد امامزادگان زیاد شده است، افزود: این یک شبهه ای است که در چند سال اخیر شدت گرفته است. وهابیت میلیاردها دلار هزینه می کند که مردم از امامزادگان و شفاعت آنها دور شوند، اما حضور مردم در امام زادگان پاسخی محکم به شبهات وهابیت است. این توسل مردم ما به امامزادگان به خاطر فضل و عنایتی است که آنها دارند و مردم می خواهند که امامزادگان را واسطه فضل و خیر بین خود و خداوند قرار بدهند. امامزادگان و بقاع متبرکه اکنون مهم ترین مرکز تبلیغ و ترویج اسلام ناب محمدی هستند و مهمترین مرکز مقابله با تفکر انحرافی فرقه وهابیت محسوب می شوند. به همین خاطر آن ها در صدد مبارزه با این امر و حضور مردم در امامزادگان هستند.

در چند سال اخیر مردم ما توجه ویژه ای به امام زادگان داشتند و امروز امام زادگان مرکز مقابله با جنگ نرم دشمن هستند. حضور مردم در برنامه های دینی و فرهنگی نشان می دهد که ما می توانیم از طریق امامزادگان فعالیت های فرهنگی عظیم و ارزشمندی داشته باشیم. به دلیل حضور موثر مردم در امامزادگان آن ها به دنبال شبهه افکنی هستند. بعد از پیروزی انقلاب تعداد امامزادگان زیاد نشده است بلکه سازمان اوقاف و امور خیریه آمار و اطلاعات دقیقی از امامزادگان جمع آوری کرده و برخی از آن ها که در حال از بین رفتن بوده است را بازسازی کرده است. در مجموعه سازمان یک دایرة المعارف عظیمی درباره امامزادگان داریم.

برای برخی از امامزادگان اسم هایی مطرح می شود و همین اسم ها سبب ایجاد شبهه در بین مردم می شود، مثلا زمانی در فضای مجازی عکسی تحت عنوان امامزاده بیژن پخش شد. براساس اسناد تاریخی که در دست ما است، تمام امامزادگان دارای اسم و شجره نامه هستند، اما ممکن است در برخی مناطق و روستاها و شهرستان های محلی آنها با عنوان و شهرتی که دارند مطرح شوند، ولی در تاریخ اسم دقیق آنها مطرح است. متأسفانه در برخی تابلوها و اشتباهاتی که رخ داد شهرت های آنها درج شد. همین امر اشتباه بزرگی بود که سبب ایجاد برخی سخنان نادرست شد.

گاهی هم برخی اقداماتی انجام می دهند و در صدد تخریب امامزادگان هستند و با فتوشاپ و امکاناتی که در اختیار دارند این عمل نادرست را انجام می دهند. بعضا می بینیم برخی خاطره نویسی انجام می دهند که سازمان در پیگیری این مسائل اقداماتی انجام داده است. بخش عمده ای از آنها به فعالیت وهابیت برمی گردد. آنها سه هدف عمده برای تخریب اسلام را دنبال می کنند که یکی از آنها امامزادگان است. هدف آنها این است که بقاع متبرکه را از بین ببرند و مانع حضور مردم در این اماکن مقدس شوند.

 

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 
شهرداری پیربکران

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8